Walcówka gładka i żebrowana - różnice
Walcówką określana jest grupa produktów zajmująca ważne miejsce w ofercie dostawców z branży metalurgicznej. W tym wpisie prezentujemy informacje na temat tych wyrobów hutniczych, wyjaśniamy również czym walcówka gładka różni się od żebrowanej. Zapraszamy do lektury!
Co trzeba wiedzieć o walcówce?
Walcówka należy do popularnych wyrobów hutniczych. Występuje w formie prętów lub kształtowników, które powstają w procesie walcowania (stąd nazwa całej gamy produktów). Cechą charakterystyczną walcówki jest wyjątkowo mały (w porównaniu z długością) przekrój poprzeczny. Pręty i kątowniki znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale także w sektorze budowlanym. Walcówka jest dostępna w różnych długościach i przekrojach: okrągłym, trójkątnym, sześciokątnym czy prostokątnym. Opisując te elementy najczęściej wskazuje się średnicę przekroju, a także gatunek oraz klasę stali, z której walcówka powstała. To właśnie klasa stali decyduje o podziale na produkty gładkie oraz żebrowane.
Czym walcówka gładka różni się od żebrowanej?
Stal występuje w pięciu klasach, spośród których najwyższa to A-III, zaś najniższa jest A-0. Gładkie pręty są oznaczone klasami A-0 i A-I. Są one wykorzystywane m.in. do produkcji gwoździ, strzemion oraz drutów czarnych i ocynkowanych. Znajdują także zastosowanie przy produkcji włókien służących do zbrojenia betonów, jak również mat budowlanych, prętów i łańcuchów. W branży budowlanej wykorzystuje się gładkie pręty celem wzmocnienia elementów konstrukcyjnych, są one także stosowane przez sektor motoryzacyjny i producentów mebli. Warto odnotować, że walcówka gładka może zostać przeciągnięta celem uzyskania niższych średnic.
Walcówka żebrowana to pręty w wyższych klasach stali, tj. A-II. A-III oraz A-IIIN. Zgodnie z nazwą, wszystkie elementy są żebrowane, ale każda klasa stali cechuje się innym rodzajem powierzchni. W przypadku stali klasy A-II, na powierzchni elementów występują dwa, ułożone równolegle do długości, żeberka podłużne, między którymi znajdują się żeberka poprzeczne. Pręty klasy A-III mają podobną powierzchnię, z tą różnicą, że żeberka poprzeczne są nachylone pod kątem 60 stopni do żeberek podłużnych, przez co powstaje charakterystyczna jodełka. Cechą wyróżniającą stal klasy A-IIIN są natomiast nawalcowane odcinki żeberek podłużnych, które mieszą się między żeberkami poprzecznymi.
Walcówka żebrowana cechuje się wyższą odpornością i wytrzymałością, stąd znajduje zastosowanie w konstrukcjach przemysłowych czy hydraulice. Z uwagi na swoje właściwości może być wykorzystywana w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, nawet w środowisku podatnym na wstrząsy sejsmiczne.