Maty zbrojeniowe. Do czego służą?
Użycie odpowiednich mat zbrojeniowych może zmniejszyć grubość wylewki, bez zmniejszania jej wytrzymałości. Maty zbrojeniowe są często używane na różnego rodzaju budowach. Jak się ich używa i jaką dokładnie grają rolę? Przekonajmy się!
Zastosowanie mat zbrojeniowych
Stal zbrojeniowa ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Jednym z produktów często używanych na budowach są maty zbrojeniowe. Zastosowanie maty w danym projekcie może mieć wiele powodów. Maty między innymi zapobiegają skurczom i podnoszą ogólną wytrzymałość podłoża stworzonego z betonu. Sprawiają, że dana nawierzchnia jest o wiele trwalsza. Dlatego też maty zbrojeniowe stosuje się wszędzie tam, gdzie nawierzchnia musi znieść większe obciążenia. Mata pozwala na lepsze rozłożenie sił wewnętrznych. Gdyby nie maty zbrojeniowe, przy dużym obciążeniu nawierzchnie betonowe szybko by pękały i kruszyły się. Łatwiej ulegały by także wodzie i skrajnym temperaturom. Mata zbrojeniowa musi być odpowiednio dobrana do danego projektu. Istotna jest jej wielkość, średnica drutów, a także wielkość oczek. Inne maty stosuje się do budowy drogi, a inne przy budownictwie mieszkaniowym. Najprościej mówiąc, mata zbrojeniowa do wylewek rozprasza naprężenia, przez co zwiększa żywotność całej posadzki.
Podłoga z matą zbrojeniową
Aby mata zbrojeniowa pełniła swoją funkcję, musi być odpowiednio zamontowana. W przypadku podłogi na gruncie konieczne jest ułożenie płyty betonowej i izolacji, a dopiero później maty zbrojeniowej. Mata zawsze musi znajdować się na izolacji (np. wełnie mineralnej czy styropianie). Wykonuj się także podkłady systemowe, które pozwalają na utrzymanie siatki nad izolacją i zalanie jej betonem. Maty zbrojeniowe do danego projektu najlepiej zamawiać u doświadczonego dostawcy produktów ze stali, który w razie wątpliwości dobierze najkorzystniejsze rozwiązanie. W razie potrzeby wykona on dla nas maty o pożądanych wielkościach i parametrach. Doświadczone firmy zajmą się także dostawą mat pod wskazany przez nas adres.