Jak wybrać dobre kształtowniki?
Dla przypomnienia, kształtownikami nazywamy wyroby hutnicze cechujące się stałym profilem (przekrojem poprzecznym) i zmienną długością. Kształt determinuje podział elementów na dwa rodzaje: o przekroju otwartym oraz zamkniętym. Również nazwy poszczególnych wyrobów nawiązują do kształtu profili, stąd wyróżniamy m.in. ceowniki, kątowniki, zetownik czy teowniki. Wyjaśniamy czym się kierować przy wyborze stalowych kształtowników: na co należy zwrócić uwagę przed ich zakupem.
Cechy kształtowników dobrej jakości
Kształtowniki znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, przede wszystkim budownictwie: służą do tworzenia konstrukcji różnego typu, w tym mostów i rusztowań. Stosuje się je ponadto m.in. w meblarstwie i sektorze motoryzacyjnym. Elementy te muszą cechować się zatem dużą wytrzymałością i odpornością na działanie sił mechanicznych. Trwałość i niezawodność: to atrybuty tych wyrobów stalowych.
W jaki sposób wybrać kształtowniki doskonałej jakości? Należy pamiętać o tym, że wyróżniamy pięć klas stali zbrojeniowej. Wytrzymałość danego elementu wynika przede wszystkim z rodzaju zastosowanego surowca, czyli klasy stali. Najbardziej podatna na kształtowanie jest stal klasy A0, zaś największą wytrzymałością cechują się elementy wykonane ze stali klasy A-IIIN. Warto zwrócić uwagę nie tylko na samą klasę, ale także gatunek stali. Symbole literowe i liczbowe dostarczają informacji o przeznaczeniu surowca, granicy jego plastyczności oraz składzie. Dla przykładu, stal konstrukcyjna jest oznaczana literą „S”. Nie bez znaczenia są również normy stawiane profilom konstrukcyjnym. W przypadku kształtowników istotna jest zgodność z zapisami norm EN 10219, EN 10210 oraz EN 10305-5.
Sprawdzony producent i rzetelny dostawca
Decydując się na zakup kształtowników warto korzystać z usług profesjonalnych dystrybutorów wyrobów hutniczych. Firmy te oferują elementy pochodzące od sprawdzonych producentów. Doświadczenie, znajomość branży i wiedza techniczna stanowią cenną pomoc w procesie zakupowym.