Charakterystyka stali zbrojeniowej
Ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek skomplikowaną budowę, w której nie jest wykorzystywana stal zbrojeniowa. Stosuje się ją powszechnie zarówno w inwestycjach prywatnych, jak i w wypadku dużych projektów przemysłowych.
Ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek skomplikowaną budowę, w której nie jest wykorzystywana stal zbrojeniowa. Stosuje się ją powszechnie zarówno w inwestycjach prywatnych, jak i w wypadku dużych projektów przemysłowych. To najważniejszy element konstrukcyjny, którego właściwości zapewniają wysoką odporność na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Jej wykorzystanie daje dużą swobodę konstrukcyjną. Najczęściej dostępne elementy wykonane z tego materiału to pręty, walcówki, ceowniki, siatki oraz druty zbrojeniowe. Głównymi składowymi stali jest stop żelaza, węgla oraz kilku innych pierwiastków.
Klasy stali zbrojeniowej
Elementy wykonane ze stali zbrojeniowej są podzielone na klasy. Odpowiadają one jej wytrzymałości mechanicznej. Oczywiście im wyższa klasa stali tym lepiej, a jej zastosowanie szersze. Nie do każdego projektu musimy jednak wybierać najlepszą klasowo stal.
Klasy A-0 oraz A-I są przeznaczone raczej do wykonywania elementów pomocniczych. Wytrzymałość stali jest w tym wypadku zbyt niska do wykorzystania w poważniejszych elemenach. Klasa A-II z kolei może zostać wykorzystana jako zbrojenie nośne, A-III natomiast przy zbrojeniach głównych. Najwyższą klasą stali zbrojeniowej jest klasa A-IIIN, stanowiąca najlepsze rowziązanie dla elementów konstrukcyjnych. Architekci dokładnie wiedzą, jaka klasa powinna być przeznaczona do jakich elementów.
Gatunki stali
Poza klasą wytrzymałości rozróżniami również kilka gatunków stali zbrojeniowej. Określają one właściwości technologiczne, skład chemiczny stopu, a zatem również przeznaczenie użytkowe. Nie wszystkie stopy bowiem nadają się na przykład do spawania. Oznaczenie to ciąg liter oraz cyfr. Producenci stali zbrojeniowej doskonale znają się na gatunkach stali i mogą pomóc wybrać odpowiedni dla klienta. Warto korzystać ze specjalistycznej pomocy, w sytuacji, gdy nie jesteśmy zbyt dobrze rozeznani w branży a jesteśmy zmuszeni samodzielnie wybierać. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych, a często także kosztownych pomyłek w trakcie prowadzenia budowy.